Syrští uprchlíci vyskytující se na tureckém území by za určitých okolností mohli obdržet turecké občanství. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který řekl, že vláda již připravuje příslušná opatření. Erdoganův plán způsobil pozdvižení na internetové sociální síti, napsala dnes agentura AFP.

Erdogan řekl, že by turecké ministerstvo vnitra mělo brzy oznámit podrobnosti procedury naturalizace. Neupřesnil ale, jestli se to bude týkat všech syrských občanů zaregistrovaných v Turecku jako uprchlíci. Jasná nejsou ani kritéria pro udělení občanství ani doba, kterou procedura bude trvat.

„Považujeme vás za své bratry a sestry, nejste daleko od své vlasti, ale pouze od svých domovů a své půdy, protože Turecko je také vaše vlast,“ řekl Erdogan v sobotu před skupinou syrských uprchlíků při návštěvě jihotureckého Kilisu.

Na tureckém území žije asi 2,7 milionu syrských uprchlíků, kteří utekli před občanskou válkou ve své zemi. Turecko je nepovažuje právně za uprchlíky, ale za „hosty“. V zemi se vyskytuje také 300.000 Iráčanů, kteří uprchli před bojovníky z Islámského státu (IS).

Turecká vláda již udělila povolení k práci a pobytu omezenému množství Syřanů.

Přes Turecko se loni a počátkem letošního roku přelila vlna více než milionu běženců, kteří přes Řecko uprchli až do západní Evropy, zejména Německa. Evropská unie po dlouhém váhání a individuálních blokádách hranic jednotlivých států na takzvané balkánské cestě nakonec uzavřela dohodu s Tureckem, která příliv dalších uprchlíků zabrzdila. Ankara za to dostala příslib miliard eur a obnovení přístupových rozhovorů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner