Kyjev 4. ledna (ČTK) – Oddíly proruských separatistů na východě Ukrajiny mají ve zbrani kolem 35.000 bojovníků, které na místě podporuje 5000 příslušníků pravidelné ruské armády. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici 5. kanal to řekl ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak.

„V zóně ATO (oblast protipovstalecké operace ukrajinských ozbrojených sil) se zformovalo teroristické uskupení. Dnes je jich kolem 40.000, z nichž 5000 jsou pravidelná vojska Ruské federace,“ citují z rozhovoru ukrajinská internetová média.

Kromě toho ministr uvedl, že povstalci mají k dispozici 600 tanků, 1300 kusů další bojové techniky, 760 dělostřeleckých systémů a na 300 raketometných systémů.

Poltorak rovněž obvinil „okupanty“, že během loňska porušili režim klidu zbraní v 16.000 případech. Naproti tomu ukrajinská strana podle něj takzvané minské dohody, zahrnující příměří, loni respektovala. Zaujetí nových pozic silami ATO koncem roku ve Svitlodarském oblouku ale prý nelze za porušení dohod považovat, protože „se nacházejí na ukrajinském území“.

Na východě Ukrajiny byla od propuknutí bojů na jaře 2014 dojednána řada příměří, která však byla narušována s postupně rostoucí intenzitou. Plně respektováno není ani poslední zastavení palby z konce loňského roku. Odhaduje se, že konflikt si doposud vyžádal přes 9600 lidských životů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner