Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo dnes zveřejněnou zprávu o britském vyšetřování smrti bývalého ruského tajného agenta Alexandra Litviněnka, který v Británii zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Podle Britů byl Litviněnko zavražděn na příkaz Moskvy. Vyšetřování podle mluvčí ministerstva Mariji Zacharovové bylo neprůhledné a zpráva je zaujatá, zpolitizovaná a kazí vztahy obou zemí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov upozornil, že dokument může rusko-britské styky „otrávit“.

Zacharovová uvedla, že obsáhlejší hodnocení zprávy britského soudu Moskva sdělí po jejím podrobnějším prostudování. Nicméně ruská pozice k případu je dobře známá a nijak se nemění. „Litujeme, že čistě trestněprávní případ byl zpolitizován a zkalil celkové ovzduší dvoustranných vztahů,“ řekla Zacharovová novinářům podle ruských agentur.

„Je zjevné, že rozhodnutí zastavit vyšetřování koronera a zahájit ‚veřejné slyšení‘ mělo jasné politické pozadí. Důvod je zřejmý – proces, přestože tak byl označován, nebyl transparentní ani pro ruskou stranu, ani pro veřejnost vzhledem ke specifice uzavřeného projednávání materiálů pod záminkou ‚tajnosti‘,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie.

„Vzhledem k tomu nebylo důvodu očekávat, že závěrečná zpráva zpolitizovaného a krajně neprůhledného procesu, probíhajícího podle předem stanoveného ‚potřebného‘ rozhodnutí, bude najednou objektivní a nestranná,“ dodala Zacharovová.

Podle dnes zveřejněného výsledku britského vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Lugovoj a Dmitrij Kovtun otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Soudce ale kromě toho dospěl i k závěru, že vraždu „pravděpodobně schválil“ ruský prezident Vladimir Putin.

Peskov dnes opět tvrdil, že britské straně chybí „konkrétní důkazy“. „Podobá se to asi nějakému vtipu. Očividně to můžeme dát do souvislosti s elegantním britským humorem,“ podotkl Putinův mluvčí s poukazem na to, že britská tvrzení se zakládají na důvěrných informacích blíže neurčených činitelů britské tajné služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner