Berlín 22. prosince (ČTK) – Pohoršení vyvolala předsedkyně frakce krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) ve Spolkovém sněmu Alice Weidelová výrokem, že církve hrají v dnešní době stejně neslavnou úlohu jako za nacismu. Jsou podle ní stejně zpolitizované. Zástupci katolické a evangelické církve v Německu vyjádření političky nekomentovali.

Právě před Vánocemi zazněl z AfD další z řady kontroverzních výroků. „Nyní už víme, že úředně uznané církve, jedno jestli evangelické nebo katolické, jsou skrz naskrz zpolitizované,“ řekla Weidelová v rozhovoru se zpravodajským magazínem Focus. „Odluka státu a církve se už nedodržuje. Velká část církví tak sehrává až na několik výjimek přesně stejnou neslavnou roli, jakou hrály ve Třetí říši,“ prohlásila politička, která své vyjádření dokonce umístila na twitter.

Za nacismu se církve v Německu do značné míry režimu podřídily. Odpor byl ojedinělý, například u protestantů ve formě takzvané vyznavačské církve. V poslední době katolická i evangelická církev varovaly před pravicovým populismem AfD a hlavně před její migrační politikou, připomíná DPA.

Zástupci církví dnes nechtěli výroky političky komentovat. Mluvčí katolické Německé biskupské konference Matthias Kopp pouze Weidelové popřál „Vánoce plné světla a poznání“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner