Moskva 26. dubna – Přítomnost letounů NATO ve vzdušném prostoru pobaltských států podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua ohrožuje ruskou národní bezpečnost. Šojgu to dnes podle agentury TASS řekl v Moskvě na zahájení konference o mezinárodní bezpečnosti.

Letecká mise NATO ve vzdušném prostoru Pobaltí podle Šojgua vytvořila takzvanou zónu omezeného přístupu, která obklopuje Kaliningradskou oblast a Baltské moře. „Akce NATO považujeme za narušení rovnováhy sil v regionu a za vytvoření hrozby pro ruskou bezpečnost,“ řekl ministr.

Do letecké mise NATO v Pobaltí se zapojuje i česká armáda. České letouny pobaltský vzdušný prostor střežily už několikrát a v rámci příští zahraniční mise by se měly do Pobaltí vrátit. Jeho vzdušný prostor by podle náčelníka generálního štábu české armády Josefa Bečváře opět střežilo pravděpodobně v roce 2019.

Aliance se loni rozhodla posílit východní křídlo NATO kvůli rostoucím obavám východních členů z Ruska. Do Pobaltí a Polska proto vyslala čtyři mnohonárodní prapory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner