Turecké úřady jsou přesvědčené, že za masakrem v Istanbulu v noci ze Silvestra na Nový rok je teroristická organizace Islámský stát (IS). Informují o tom dnes turecká média s odvoláním na bezpečnostní zdroje, podle nichž by útočníkem mohl být Uzbek nebo Kyrgyz.

Zatím neznámý střelec půldruhé hodiny po půlnoci na Nový rok místního času zabil v klubu Reina 39 účastníků novoročních oslav a sedm desítek dalších zranil. O život přišlo 27 cizinců. Mezi 38 dosud identifikovanými oběťmi není žádný Čech.

Zdroj deníku Hürriyet uvedl, že dosavadní vyšetřování naznačuje, že pachatel podle všeho pochází ze Střední Asie, buď z Uzbekistánu, nebo z Kyrgyzstánu.

Policie prý rovněž zjistila podobnost tohoto zločinu s útokem na istanbulském Atatürkově letišti koncem června, který si vyžádal životy 45 lidí. Za touto teroristickou akcí byl podle přesvědčení tureckých úřadů Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, jehož součástí bývaly i Uzbekistán a Kyrgyzstán.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner