Podle Spojených států nese za pondělní útok na humanitární konvoj v Sýrii odpovědnost Rusko. S odvoláním na Bílý dům to dnes zahraniční agentury. Podle Washingtonu veškeré informace ukazují na to, že tuto humanitární tragedii způsobil letecký útok, takže to mohl být jen syrský režim nebo Rusko.

Spojené státy upřednostňují další příměří v Sýrii, ale znepokojuje je, že Rusko, které spolupracuje se syrským režimem a mělo by ho usměrňovat, neprojevuje dobrou vůli, řekl podle agentury Reuters novinářům bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes.

Moskva již dříve rezolutně a podrážděně odsoudila veškeré domněnky, že na útoku, při kterém přišlo o život nejméně 20 lidí, se podíly ruské nebo syrské letecké síly. Podle Rusů se nejspíš nejednalo o letecký úder, ale o dělostřelbu.

„Situace v Sýrii je zdrojem velkých obav,“ uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj existuje jen malá naděje na obnovení příměří, které platilo sedm dní do nedělní půlnoci. Klid zbraní mezi syrskými povstalci a vládou prezidenta Bašára Asada dojednaly Spojené státy a Rusko. „Bohužel musíme konstatovat… že našim americkým kolegům se nepodařilo oddělit teroristy od takzvané umírněné opozice,“ prohlásil Peskov.

Rusko podporuje zločinný režim syrského prezidenta Bašára Asada, Spojené státy stojí na straně ozbrojené opozice, která se snaží Asada svrhnout. Všichni pak samostatně bojují proti radikálům z Islámského státu a dalším islamistům. Konflikt, který si vyžádal odhadem statisíce mrtvých a vyhnal z domovů miliony lidí, trvá v Sýrii již šest let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner