Krajský soud v Hradci Králové dnes vyměřil bývalému starostovi Lipnice nad Sázavou Ladislavu Horkému podmíněný tříletý trest za zneužití pravomoci úřední osoby a padělání a pozměňování veřejné listiny. Zkušební dobu soud určil na pět let a šest let Horký nesmí vykonávat veřejné funkce. Rozsudek není pravomocný. Horký se vynesení rozsudků nezúčastnil.

Horký, který stál v čele Lipnice v letech 2002 až 2010, byl dále obžalován z podvodu, ale soud jej v tomto bode neshledal vinným. Dvěma poškozeným firmám má Horký uhradit celkem 19.000 korun. Obec Lipnice, která požaduje uhrazení škody 15,5 milionu korun, se má podle soudu svého nároku domáhat v občanskoprávním řízení.

Horký překročil zákon celkem ve 26 případech mezi lety 2007 až 2010. Vystavoval falešné faktury a do účetnictví úřadu zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny. Machinace měl provádět také u investic a majetku pořízených z dotací, například při prodeji bytů, rekonstrukci náměstí či budování zázemí na hřišti. Obec kvůli tomu musela milionové dotace vracet. Osobní obohacení Horkého soudce odhadl na zhruba jeden milion korun.

Horký u soudu odmítl připustit, že by Lipnici způsobil škodu. Pochybení připoustil pouze v administrativě. Před soudem uvedl , že hájil zájmy obce a snažil se ochránit obecní peníze. „Nějaké kulišárny jsem dělal, ale škody, které mi jsou přičítány, nechápu. Lipnici bych nikdy nepoškodil, nepoškodil jsem ani nikoho z obyvatel,“ řekl Horký. Trvalý pobyt má Horký hlášený na obecním úřadě a před soudem se označil za nemajetného.

Případ, který spojil tři původně jednotlivé obžaloby, začal řešit v roce 2012 Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Soudkyně loni předala spis k rozhodnutí pražskému vrchnímu soudu, protože způsobená škoda podle ní přesahuje hranici pěti milionů korun, a kauzu by měl proto řešit soud vyššího stupně. Vrchní soud nakonec případ předal na hradecký krajský soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner