Podnikatelé vítají opětovné zavedení slev na děti i pro živnostníky (OSVČ) využívající paušály. Dobrá zpráva je podle prezidenta Asociace malých a středních podnikatelů Karla Havlíčka i rozšíření paušální daně, kdy si podnikatel dohodne se státem výši odvodu. Kritizoval ovšem opětovné snížení výdajových paušálů. Vládní daňové změny dnes schválila sněmovna.

„Pokud tedy někdo nevyužije slev na děti a měl obrat mezi jedním a dvěma miliony korun, potom je to pro něj nejen zvýšení daně, ale rovněž zásadní administrativní přítěž, protože výdajové paušály měly zejména pomoci od papírování s daněmi,“ řekl dnes ČTK Havlíček.

Malí podnikatelé podle něj udělali celou řadu vstřícných kroků ve smyslu akceptace kontrolních hlášení, režimu nespolehlivých plátců nebo elektronické evidence tržeb. Stát díky tomu vybírá daně lépe, proto v tomto případě neměl s paušály hýbat. Například malí zemědělci nebo řemeslníci s tím mají opravdu problémy, podotkl.

Sněmovna dnes schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o EET. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů. Daňový balík musí ještě projednat senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit k 1. dubnu.

Poslanci naopak schválili návrh rozpočtového výboru na snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Paušály se daly dosud využít u příjmů do dvou milionů korun, nyní sněmovna schválila snížit tento limit na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění.

Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

Poslanci také schválili rozšíření možnosti pro živnostníky, aby jim daň z příjmů stanovil finanční úřad paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí využívalo paušální daň v tuzemsku nejvýše 50 živnostníků. Podle Babiše má tak změna zákona tento nástroj zatraktivnit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner