Nárůst podpory britské opoziční Labouristické strany ukázaly shodně tři různé průzkumy veřejného mínění, které dnes zveřejnily agentury. Vládní konzervativci premiérky Theresy Mayové si ale stále udržují výrazný náskok od 11 do 17 procentních bodů. Ve srovnání s průzkumy z minulého týdne, kdy činil rozdíl až 25 procentních bodů, se ale snižuje.

Podle průzkumu agentury YouGov činí rozdíl mezi konzervativci a labouristy 13 procentních bodů. V anketě stejné agentury z minulého týdne byl přitom rozdíl mezi vládní stranou a největší stranou opoziční ještě o deset procentních bodů větší. Konzervativci by teď podle YouGov dostali 44 procent hlasů, labouristé 31 procent.

Nejnižší rozdíl v preferencích obou hlavních britských stran zjistila agentura ORB, podle které by konzervativcům dalo hlas 42 procent dotázaných a labouristům 31 procent.

Premiérka Mayová na začátku dubna oznámila, že navrhne uspořádat na 8. června předčasné volby. Parlament její návrh schválil. Předsedkyně vlády nutnost hlasování o novém složení parlamentu zdůvodnila nejednotou ohledně takzvaného brexitu v zákonodárném sboru.

Odchod z EU Británie oficiálně zahájila 29. března, kdy Mayová záměr dopisem oznámila předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. V loňském referendu se pro brexit vyslovilo 52 procent hlasujících. Na sobotním summitu v Bruselu svou strategii pro jednání o brexitu schválilo 27 členských zemí EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner