Dnešního pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců se v Bosně účastní desetitisíce lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Na ceremonii, která se koná dvacet let po největším krveprolití v Evropě od konce druhé světové války, přicestovala řada zahraničních delegací, mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, srbský premiér Aleksandar Vučić či předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Vučić ale pietu předčasně opustil – podle agentury Reuters na něj dav házel kamení.

„Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho,“ řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. „Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto,“ dodal.

Masová vražda ve Srebrenici byla podle předsedy Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodora Merona zločinem proti celému lidstvu. ICTY masakr označil za genocidu.

Generální prokurátor ICTY Serge Brammertz uvedl, že dvacítka hlavních strůjců genocidy byla postavena před tribunál OSN v Haagu, který v této věci vyslechl na 2000 svědků. Vyzval zároveň úřady Bosny a sousedních zemí, aby uspořádaly stovky dalších procesů se spoluviníky, kteří dodnes nerušeně žijí.

„Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě,“ prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Srbský premiér dnes zveřejnil otevřený dopis, ve kterém masakr označil za ohavný zločin. Agentura AFP poznamenala, že se v textu vyhnul slovu genocida. Po příjezdu do Srebrenice Vučiče přivítala Munira Subašičová, která je předsedkyní asociace Srebrenických matek. Subašičová připnula Vučičovi na klopu háčkovanou bílo-zelenou květinu jako připomínku na mrtvé a premiér se následně podepsal do kondolenční knihy.

Ne všichni ovšem Vučičův příjezd ocenili jako vstřícné gesto. „Podívejte se na něj a podívejte se na ty tisícovky náhrobků. To se nestydí říci, že to nebyla genocida? To se nestydí přijet?“ citoval Reuters Hamidu Džanovičovou. Ta dnes pohřbívá dvě kosti svého manžela, které se odborníkům pomocí DNA podařilo identifikovat.

„Pamatuji si, jak se dvakrát vrátil, aby políbil naše děti, jako by věděl, že se už nikdy neuvidíme,“ vzpomíná Džanovičová na poslední okamžiky, kdy viděla muže živého.

Vučić nakonec vzpomínkovou akci předčasně opustil, neboť na místě čelil bučení davu a nadávkám. Někteří na něj podle Reuters dokonce házeli kamení. Zatím není jasné, zda srbský premiér z Počari skutečně odjel, nebo se jen ukryl před útoky nespokojených účastníků.

Bosenskosrbské ozbrojené síly v červenci 1995 na sklonku války v Bosně dobyly enklávu Srebrenica, která byla v té době pod ochranou jednotek OSN. Poté v okolí města povraždily asi 8000 Muslimů. Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner