Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) je přesvědčena o tom, že se premiér Andrej Babiš (ANO) v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo obhájí. Při dnešním jednání středočeského zastupitelstva novinářům řekla, že Babišovi věří a její postoj se nezměnil. Odmítla však možnost, že by se jako předsedkyně výboru regionální rady, který dohlíží na evropské dotace v končícím regionálním operačním programu, snažila něco ovlivnit v Babišův prospěch.

„Pokud to budete spojovat s tím, že jsem se to snažila ovlivnit, tak se budu bránit, protože to není pravda,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Upozornila nicméně na to, že není členkou sněmovního imunitního výboru a nemá informace ze spisu. „Mám kusou zprávu z médií z OLAF (Evropský úřad proti podvodům), ale při vší úctě k vám všem, já jsem velmi opatrná, abych si dělala názor podle článku v médiích,“ podotkla. Je prý ráda, že Poslanecká sněmovna premiéra i předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který také čelí obvinění, vydala k trestnímu stíhání a policie věc vyšetřuje. „Jsem přesvědčena o tom, že se obhájí,“ dodala.

Středočeští zastupitelé dnes rozhodli o novém složení výboru regionální rady. Většinu získala loni ustavená koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty, které se na minulém jednání nepodařilo prosadit vynětí Čapího hnízda z evropského financování. Tento krok podle hejtmanky mezitím učinilo ministerstvo financí, a tak se výbor Čapím hnízdem již nebude zabývat a bude moci uzavřít celý regionální operační program. „Zaznělo tady mnoho lichých, pro mě už úsměvných argumentů, že se mstíme, že popravujeme, já to přičítám předvolební rétorice,“ řekla hejtmanka k výhradám opozice, které zazněly na jednání.

Zdůraznila také, že výbor nemůže nařizovat správní řízení a vymáhání pokuty, to je věcí úřadu regionální rady a politici do toho nesmějí vstupovat. Připomněla rovněž, že se úřad již přihlásil k případné škodě.

Dnešní převolení výboru byla podle hejtmanky „normální technikálie“, s níž se nová koalice opozdila a která s jednáním o Čapím hnízdě neměla žádnou souvislost. Opozice to odmítla.

Na dnešní jednání zastupitelstva dohlíží ochranka, kraj od prosince zpřísnil režim pro pohyb návštěvníků po budově. Novináři dnes nemohli volně mezi zastupitele, což v minulosti nebývalo zvykem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner