Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna. Novinářům to dnes řekla předsedkyně výboru a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá Sněmovnu o jeho vydání. Ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia uvedl, že se jeho úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve středních Čechách se to týká Čapího hnízda a výstavby sportovně-rekreačního zařízení v Kosmonosech na Mladoboleslavsku, kde jsou ale nesrovnalosti jen v části projektu.

Vyjmutí znamená, že na projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Vyjmutí projektů umožní, aby ČR od Evropské komise dostala maximální možnou částku, kterou pro operační program mohla z EU obdržet. „Nebavíme se ale o vyjmutí ve smyslu, jestli došlo, nebo nedošlo k nějakému pochybení, ale ve smyslu vyjmutí kvůli tomu, aby mohl být regionální operační program uzavřen,“ uvedl Munia.

Pokud by členové výboru rozhodli o nevyjmutí projektu z evropského financování, program by nebyl uzavřen a pokračoval by dál. Munia ale zdůraznil, že jejich rozhodování vůbec nesouvisí s tím, jestli jsou poskytnuté výdaje způsobilé či nikoliv. Pokud by se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemcích. V případě Čapího hnízda by se to zřejmě týkalo nástupnické firmy. „Musíme si udělat analýzu, kdo přebírá povinnosti a práva původního příjemce,“ řekl Munia. Úřad může také zahájit takzvané daňové řízení.

Ředitel podotkl, že audity u projektu Čapího hnízda neshledaly, že by úřad regionální rady provedl něco špatně. Projekt byl podle ředitele vyhodnocen a doporučen na základě podkladů předložených žadatelem.

Opozice kritizovala skutečnost, že úřad členům výboru nechce poskytnout zprávu OLAF. Munia k tomu řekl, že úřad se řídí doporučením Nejvyššího státního zastupitelství a vyjádřením ministerstva financí. Členové výboru proto budou mít k dispozici jen některé části zprávy. Důvodem je podle něj to, aby nebyla porušována práva jiných osob, případně mařeno vyšetřování. Zdůraznil, že závěry zprávy OLAF nejsou nutnou podmínkou pro rozhodování členů výboru. „Oni by museli rozhodovat o vynětí výdajů, i kdyby ta zpráva vůbec neexistovala,“ podotkl. Munia sám zprávu obdržel a seznámil se s ní, hejtmanka nikoliv. „Tu zprávu nemám, neviděla jsem a nechci ji vidět dřív, než ji budou mít možnost vidět všichni ostatní,“ prohlásila.

Opozice také žádala, aby jednání výboru bylo svoláno v nejbližším možném termínu, což je 15. ledna. Hejtmanka uvedla, že jí žádná žádost nepřišla, podle ní byla chybně adresována řediteli, který ale jednání svolávat nemůže. Podle jednacího řádu musejí být členové o jednání informováni deset dní dopředu a materiály mají dostat nejpozději sedm před zasedáním.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše i někteří členové jeho rodiny. Mezi obviněnými je i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner