Brusel 5. dubna (zpravodaj ČTK) – Pokud se prokáže, že za úterní pravděpodobný chemický útok v provincii Idlib je odpovědný režim prezidenta Bašára Asada, byla by podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na místě „razantní reakce“. Šéf české diplomacie to řekl v Bruselu s tím, že v takovém případě by jednou z variant na pořadu dne bylo i stažení české velvyslankyně v Damašku Evy Filipi.

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

Český ministr dnes upozornil, že stále není přesně jasné, co se skutečně stalo. „To, co se stalo v Idlibu, je otřesná věc. Je to zločin, na který člověk těžko hledá slova,“ řekl Zaorálek. Případné použití chemických zbraní podobným způsobem považuje za něco „nepředstavitelného a šíleného“.

Zaorálek s novináři hovořil na okraj dnešní rozsáhlé mezinárodní konference o pomoci Sýrii a budoucnosti země. Sedm desítek delegací se do Bruselu sjelo den poté, co si pravděpodobný chemický útok ve městě Chán Šajchún vyžádal podle některých zdrojů nejméně 100 obětí a 400 zraněných.

Syrská opozice tvrdí, že na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Moskva i Sýrie takový útok popírají a uvádějí, že plyn pocházel z exploze chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Což zase odmítají povstalci.

Kvůli incidentu, který generální tajemník OSN António Guterres označil za válečný zločin, se dnes schází Rada bezpečnosti OSN. Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která údajný útok chemickými zbraněmi odsuzuje.

Zaorálek řekl, že by byl rád, kdyby se rada dokázala shodnout na potřebě zahájit vyšetřování a zjistit, kdo je za útok odpovědný. Požádal české tajné služby, aby případně poskytly informace ze svých vlastních zdrojů a spolupracovaly se zahraničními partnery.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner