Velitel a jeden ze zakládajících členů Strany kurdských pracujících (PKK) Cemil Bayik Turecku pohrozil útoky ve městech, pokud bude turecká armáda dál útočit na Kurdy. V takovém případě dostane gerila povel „jít do měst“, řekl Bayik v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag.

Bayik je považován za muže číslo dvě v PKK, hned po Abdullahu Öcalanovi, který je už více než 15 let ve vězení. Turecko koncem července prohlásilo mírový proces s Kurdy za ukončený a začalo podnikat letecké útoky na pozice PKK v severním Iráku i v Turecku, kde je organizace zakázaná a považovaná za teroristickou.

Příměří může zajistit turecká strana, kontrolovaná komisí

Také PKK vypověděla mírová jednání s Ankarou, protože podle ní už nemají smysl. Téměř každý den nyní PKK podniká útoky na turecké bezpečnostní síly. Podle Bayika tím PKK pouze uplatňuje „právo na odplatu“.

Kurdský předák tvrdí, že údery PKK neoslabily, ale narušily její boj proti Islámskému státu (IS).
Jednostranné příměří jako v minulosti už podle Bayika vyhlášeno nebude. Pouze v případě, že i Turecko oficiálně vyhlásí klid zbraní, na jehož dodržování bude dohlížet nezávislá komise, bude k tomu PKK v budoucnu ochotná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner