Polský cestující, který byl v pátek po výhrůžce bombou v letadle letícím do Varšavy zadržen v Česku, je podle znalce nepříčetný. Uvedla to Česká televize. Tuzemská policie již dříve vyloučila teroristický motiv činu. Muž je nyní v psychiatrické léčebně a další zkoumání jeho stavu rozhodnou, zda bude zastaveno trestní stíhání.

Letoun Boeing 737-800 polských aerolinií Enter Air se 160 pasažéry na palubě nouzově přistál v Praze v pátek večer. Při letu ze Španělska do Polska totiž osmašedesátiletý muž tvrdil, že je v letadle bomba, která vybuchne, pokud stroj přistane ve Varšavě.

Po přistání muže zadržela zásahová jednotka cizinecké policie. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové muž sice s policisty nespolupracoval, ale nechoval se agresivně. Své jednání obhajoval nasloucháním Bohu. Manželka zadrženého, která s ním byla v letadle, řekla policii, že její muž již několik dní předtím a také v minulosti nebyl psychicky v pořádku.

V sobotu se zadržený muž podrobil znaleckému psychiatrickému vyšetření. „Znalec vyhodnotil, že je tato osoba nepříčetná,“ uvedla mluvčí. Polák byl umístěn do psychiatrické léčebny v Česku, kde bude dále zkoumán jeho duševní stav.

Muž je podezřelý ze šíření poplašné zprávy a ohrožení letounu. Trestní řízení je ale podle Rendlové závislé na výsledku konečného znaleckého zkoumání v psychiatrické léčebně. „Jestli bude potom vyhodnoceno, že v době spáchání skutku nebyl trestně odpovědný v souvislosti se svým psychickým stavem, tak lze očekávat, že bude stíhání zastaveno,“ doplnila. Celá věc bude podle ní pravděpodobně předána do Polska. „Je to polský občan a stalo se to na palubě polského letadla,“ vysvětlila.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn ani nevznikly škody na majetku. Pyrotechnici během prohlídky stroje ani cestujících žádnou výbušninu nenašli. Ostatní cestující se v sobotu ráno vrátili do Varšavy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner