Polák, který se 19. října před Palácem kultury v centru Varšavy pokusil upálit, zemřel. Oznámila to polská média. Muž svůj čin označil za protest proti současné konzervativní vládě. „Piotr S. zemřel v neděli odpoledne, deset dní poté, co se polil vysoce hořlavou látkou a zapálil na protest proti vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS),“ napsal list Gazeta Wyborcza s odvoláním na portál OKO.press.

Portál hovořil s manželkou a dětmi čtyřiapadesátiletého muže, který utrpěl popáleniny na 60 procentech těla a po deset dnů přežíval v kritickém stavu v nemocnici. Dříve se osm let léčil z depresí. V dopisech na rozloučenou podle syna žádal, aby jeho čin nebyl spojován s jeho nemocí. Případ vyšetřuje varšavská prokuratura.

„Lékaři varovali, že krize může vypuknout každou chvíli, ale už jsme začínali doufat,“ napsal server, který hovořil s příbuznými, ještě než Piotr zemřel. „Pro nás je to šokující. Táta je velmi klidný člověk. Nechápu tak násilný způsob, jaký zvolil,“ uvedla dcera. „Taky mě šokovala podoba protestu: jak moc musel být zoufalý, aby něco takového udělal? Jak moc se přeplnila míra… Často říkal, že se cítí rozhořčený a bezmocný,“ dodala manželka. Pak přišla esemeska od Piotrova syna, že otec nežije.

O deset dní dříve Piotr S. postavil reproduktor před varšavským Palácem kultury, pustil písničku „Miluji svobodu“, okolo rozházel letáky a do megafonu prohlašoval, že protestuje proti tomu, že vláda porušuje občanské svobody. Pak se polil hořlavinou a zapálil s výkřikem „Protestuji!“. Kolemjdoucí muže uhasili a sanitka dopravila do nemocnice.

Svědkyně události, liberální radní varšavského zastupitelstva Paulina Piechnová Wienckiewiczová na twitteru zveřejnila fotografie letáků. Z nich je zřejmé, že muž protestoval proti „omezování občanských svobod vládou“, proti „porušování zásad demokracie a ústavy“ a proti likvidaci „ústavního soudu a nezávislé justice“. Vyzýval přitom vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), aby jednala v rámci demokratického právního státu.

Protestující obvinil předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského a vedení strany, že „mají na rukou krev“. Zároveň vyzval Poláky, aby změnili tuto vládu, „dříve než zničí celou naši zem, dříve než nás zcela zbaví svobody“. „Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím,… že společnost se probudí,“ napsal muž.

Na různých místech Varšavy, mimo jiné i před vilkou šéfa PiS Kaczyńského, se mezitím podle deníku Gazeta Wyborcza objevil – a zase byl smazán – úryvek z Piotrova letáku: „Já, obyčejný, šedivý člověk jako vy, vás všechny vyzývám – už déle nečekejte!“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner