Sdružení místních samospráv se rozhodlo vyzvat církve, aby se přestaly zvláště v nedůvodných případech domáhat majetku po obcích. Měly by postupovat stejně, jako to učinily v případě krajů, a neblokovat žalobami rozvoj obcí. Po jednání předsednictva sdružení to dnes novinářům řekl jeho šéf a europoslanec Stanislav Polčák z hnutí Starostů a nezávislých.

Sdružení se tak připojilo k obdobnému požadavku Svazu měst a obcí, který jej chce vznést spolu s Asociací krajů na srpnovém zasedání České biskupské konference. Sdružení se na biskupy podle europoslance rozhodlo obrátit ještě dnes dopisem.

„Myslíme si, že je to poměrně neodůvodněný postup, kdy jsou zachovány žaloby vůči obcím a nejsou dále vedeny žaloby vůči krajům,“ uvedl Polčák.

Z více než 500 žalob na obce, v nichž se církve domáhají určení vlastnictví majetku, který jí před rokem 1948 náležel, se osm desítek týká členů sdružení samospráv. Mnohdy se týkají převodu majetků před rokem 1990 nebo například školního hřiště nebo pozemku pod školou, které jsou tak blokovány, poznamenal Polčák. Podle něj je to v rozporu s cílem zákona o církevních restitucích, který měl odblokovat nakládání s majetkem obcí.

Zákon přiznává církvím za majetek v držení samospráv finanční náhradu. Podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá být zpochybňován převod majetku od státu krajům a obcím. Právě za tyto nemovitosti církve dostanou finanční odškodnění.

Před okresními soudy se vede či připravuje 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podaných žalob bylo už ke konci března přes 500, počet sporů výrazně narostl počátkem roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner