Kontrolami na Pražském hradě projdou každý den tisíce turistů. Jen platících návštěvníků přišlo v posledních dnech na Hrad v průměru zhruba 8500. Vyplývá to z údajů, které sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Během první poloviny letošního srpna si podle něj prohlédlo Svatovítskou katedrálu o deset procent více turistů než loni.

Pražský hrad zavedl před dvěma týdny kontroly návštěvníků, kteří tam přicházejí. Musejí ukázat svá zavazadla a někteří i podstoupit osobní prohlídku. Kvůli opatřením se na Hradě v některých chvílích tvoří dlouhé fronty.

Kolik lidí kontrolami projde, není z dostupných údajů zcela jasné. Podle Šebka si od 1. do 15. srpna na Pražském hradě koupilo lístek 127.451 lidí. Loni ve stejném období to bylo 115.281 návštěvníků. Na Hrad ale chodí denně tisíce dalších lidí, kteří si vstupenku do některých z placených částí nekoupí. Další si areálem krátí cestu Prahou. Celkové údaje hradních návštěvníků Šebek neuvedl. „Kvalifikované odhady nemůžeme v dané situaci zveřejňovat,“ tvrdí.

Bezpečnostní opatření kritizuje řada lidí i médií. Přidal se k nim třeba státní tajemník Tomáš Prouza, který na twitteru napsal, že „vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra některých politiků“. K fotografii turistů před Pražským hradem připsal, že „toto je úplně nový level“.

Z politiků na kontroly reagoval také třeba místopředseda ODS Martin Kupka. „Pokud bych měl panu prezidentovi poradit, tak bych mu doporučil, aby občany spíše uklidňoval, ne je děsil. Riziko teroristického útoku nelze podceňovat, přesto si myslím, že šlo zvolit jiná opatření,“ uvedl.

Někteří z kritiků poukazují na to, že právě fronty čekajících turistů by se mohly stát snadným cílem případných útočníků. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nicméně takovou kritiku odmítá. „Stejně tak bych mohl tvrdit, že před tou frontou turisté přijedou autobusem, i ten autobus může být napaden zevnitř,“ prohlásil Ovčáček.

Cílem vedení Pražského hradu podle něj je, aby bylo bezpečno uvnitř areálu. „Pokud by se někdo odpálil na třetím nádvoří, které je ve špičce narvané lidmi, a jsou mezi nimi drobné mezery, které umožňují průlet drobných předmětů při výbuchu, tak si radši vůbec nepředstavit, co by se tam mohlo stát,“ fabuluje Ovčáček. Lidé prý podle něj kontroly chápou. Jako důkaz označil i to, že mu nikdo nezaslal kritický e-mail nebo zprávu. Kritika podle něj přichází především od některých komentátorů a novinářů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner