Policisté a vojáci zahájili dnes v 06:45 společné cvičení zaměřené na obnovení kontrol na státní hranici s Rakouskem. Kontroly přímo na hraničních přechodech začnou za několik hodin, řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý. Provoz to podle něj nemá nijak omezit. Do akce se zapojí 500 policistů a 300 vojáků.
Úkolem cvičení je vyzkoušet ochranu hranice v případě zesílení migrační vlny. Scénář cvičení počítá s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Policisté a vojáci si přímo na hraničních přechodech chtějí vyzkoušet, zda jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni.
„Cvičení má jediný cíl, a to nasimulovat stav, kdy vláda rozhodla o znovuzavedení kontrol na státních hranicích,“ řekl Tuhý. Podle něj se tak nebude cvičit úplné uzavření hranic či stav, kdy by se na území Česka dostalo velké množství uprchlíků.
Policisté a vojáci se rozmístí na čtyřech stanovištích poblíž hranic, kde se dozvědí instrukce, jak se mají při zavedení kontrol chovat. Pak se teprve přesunou přímo na hraniční přechody. Podle Tuhého se nebudou hranice uzavírat a neměla by být ohrožena plynulost provozu. Lidé spíš cvičení poznají podle toho, že se kolem hranic pohybuje větší množství policistů a vojáků. „Rozhodně to neomezí provoz hraničních přechodů,“ uvedl Tuhý.
Délka cvičení podle Tuhého bude záviset na tom, jak rychle se budou policisté s vojáky přesouvat na hranice. „Chceme cvičení končit v momentě, kdy budeme vědět, že jsou všichni na svých místech, že nám funguje spojení a že máme zhodnocená rizika,“ doplnil Tuhý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner