Česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixou, což se v minulých dnech stalo terčem kritiky některých tuzemských i zahraničních organizací. Nově bude vybavena speciálními páskami na ruce, na kterých budou potřebné identifikační údaje o běžencích. Novinářům to dnes řekl ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Označení fixem prý nebylo myšleno zle

Česká cizinecká policie označovala migranty napsáním čísla na ruku při úterním zadržení 214 lidí v mezinárodních vlacích v Břeclavi. Podle vnitra i policie to nebyl standardní postup. Běženci byli podle policie a vnitra označeni tímto způsobem, protože šlo o mimořádnou situaci, jelikož přijela velká skupina uprchlíků.

Policisté nechtěli, aby byli rozděleni například rodiče a jejich děti. „Potřebovali jsme tu věc vyřešit velice rychle,“ řekl Chovanec s tím, že označování fixem nebylo myšleno špatně. Policisté podle něj pracovali v rychlosti a stresu. „Nevidím na tom nic špatného,“ doplnil.

Pásky budou obsahovat identifikační údaje

Policejní prezidium v této souvislosti podotklo, že se fixem označují například děti v porodnicích, aby se předešlo jejich záměně. „Policie České republiky však v současné době i přesto připravuje sjednocení postupu pro tyto zcela mimořádné události. Tím bude pořízení speciálních pásek k umístění na ruce, kde budou identifikační údaje uvedeny,“ doplnil v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Podle ministra nyní dostanou jednotlivá krajská policejní ředitelství rozlišovací pásky, které v případě další podobné mimořádné události použijí.

Břeclav drží početní rekord

Česko se podobně jako další evropské státy potýká v posledních týdnech s migrační vlnou. Cizinecká policie od poloviny června zvýšila kontroly zaměřené na nelegální migraci. Při kontrole v nočních vlakových spojích v Břeclavi policie objevila nejvíc uprchlíků najednou. V jednom ze dvou kontrolovaných vlaků bylo zadrženo 176 cizinců. Většina z více než dvou stovek uprchlíků zadržených na břeclavském nádraží pocházela ze Sýrie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner