Policie by měla brzy dostat sněmovní usnesení o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Rozhodnutí odcházejí z dolní komory dnes.

„Předpokládám, že se tak již stalo,“ napsal ČTK předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Usnesení podepsal v pátek poté, co dolní komora s vydáním Babiše a Faltýnka souhlasila, a předal je k odeslání. Elektronickou cestou obdržela policie zprávu podle informací předsedy mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče (KSČM) už v pátek. Dnes bylo policistům vypraveno usnesení v papírové podobě.

Zákon o jednacím řádu dává Sněmovně pro odeslání dokumentu policii pětidenní limit od přijetí usnesení. Vedle předsedy dolní komory usnesení podepisuje také ověřovatel schůze.

Až policie vyrozumění od Sněmovny dostane, vypracuje a zašle oběma poslancům rozhodnutí o pokračování trestního stíhání. Nyní je stíhání přerušeno v souvislosti s říjnovými volbami. Babiš a Faltýnek v nich své mandáty obhájili, a nabyli tím poslaneckou imunitu v plném rozsahu.

Poprvé poslanci vydali představitele hnutí ANO ke stíhání loni v září. V souvislosti s padesátimilionovou evropskou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo byli obviněni o měsíc později. Babiš i Faltýnek vinu popírají, mluví o politických motivech stíhání. Spolu s nimi v případu figuruje dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner