Budovu na pražském Žižkově, kterou od prosince 2014 obývají aktivisté sociálního centra Klinika, policie po včerejším večerním zásahu kvůli výhrůžce bombou předala majiteli, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zástupci úřadu oznámili, že budovu zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli. Opakovala se tak situace z pátku.

Anonym dnes stejně jako v pátek nahlásil bombu e-mailem. Napsal, že vybuchne v 19:45, což se ale nestalo, a podle informací policie se v domě nenašlo nic, co by připomínalo výbušný systém. Část aktivistů, kteří budovu podle ÚZSVM neoprávněně obývají, odmítla dům opustit. Někteří se připoutali uvnitř k sudům s betonem, část vylezla na střechu.

Před 23:00 policisté z domu vyvedli všechny aktivisty kromě dvou na střeše, a zásah tak ukončili. Dům policie předala majetkovému úřadu. Zástupci ÚZSVM řekli ČTK, že zabezpečili všechny vstupy do objektu, ale krátce po odjezdu policistů aktivisté dům znovu obsadili. Oznámili to i na svém twitterovém účtu.

Opakovala se tak situace z pátku, kdy anonym stejným způsobem vyvolal vyklizení budovy. Policie také tehdy dům předala ÚZSVM, a následně aktivisté znovu pronikli dovnitř.

Squatteři uvádějí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor a že jim současný právní stav umožňuje do domu vstupovat. Majetkový úřad je ale opačného názoru. Policisté pátrají po autorovi bombových výhrůžek kvůli šíření poplašné zprávy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner