Paříž 18. srpna (ČTK) – Francouzská policie dnes vyklidila další tábořiště migrantů v Paříži. Na severu hlavního města muselo své provizorní přístřešky opustit nejméně 2400 lidí, informovala agentura AFP. V ulicích francouzské metropole se stále znovu tvoří tábořiště migrantů, neboť oficiální ubytovny pro žadatele o azyl jsou beznadějně přeplněné.

Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba opakovaná nutnost vyklízet divoká tábořiště v ulicích hlavního města ukazuje, že dosavadní systém péče o migranty v Paříži je nefunkční. Naposledy francouzské úřady zrušily tábor migrantů na počátku července, o provizorní přístřešek tehdy přišlo kolem 2800 lidí.

S vyklízením tábora ve čtvrti La Chapelle na severu Paříže dnes zhruba 350 policistů a dalších úředníků začalo kolem 5:00 SELČ. „Tyto ilegální tábory představují bezpečnostní a zdravotní riziko pro jejich obyvatele i místní,“ uvedl úřad pařížského policejního prefekta.

Během vyklízení tábořiště prováděla policie i kontroly totožnosti. Ti migranti, kteří už dříve požádali o azyl v jiné členské zemi EU, Francii opustí, uvedla prefektura. Všechny migranty z tábořiště úřady prozatím převezly do provizorního ubytování v tělocvičnách.

Důsledné vyhošťování migrantů, kteří svou žádost o azyl podali v jiné členské zemi EU, před časem avizoval premiér Édouard Philippe. Takový proces umožňují takzvaná dublinská pravidla, podle kterých musí uprchlík žádost o azyl podat v první členské zemi, do které dorazí. Řada evropských zemí tento princip kvůli velkému počtu přicházejících migrantů od roku 2015 neuplatňuje.

Většina migrantů, kteří dnes museli tábořiště na severu Paříže opustit, pocházejí z Eritreje, Súdánu, Somálska a Afghánistánu, uvedla agentura AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner