Policie nebude stíhat někdejší místopředsedkyni ANO a bývalou starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou kvůli jejímu působení ve státních firmách. Trestní oznámení podala zhruba před rokem Česká pirátská strana, a to kvůli podezření, že některé státní společnosti a příspěvkové organizace platily Kleslové, aniž pro ně reálně vyvíjela činnost. To se nepotvrdilo, policie má ale podezření, že firmy při uzavírání smluv s Kleslovou mohly porušit zákon o zadávání veřejných zakázek. Případ tedy předala antimonopolnímu úřadu. Informuje o tom server Neovlivní.cz.

Podle pražských pirátů působila právnička Kleslová mimo jiné ve firmě ČEZ, Českých drahách, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a ve firmě Čepro. Měla pro ně vykonávat služby právní konzultantky. Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94.000 korun měsíčně, od ČEZ 70.000 a později 100.000 korun měsíčně. Státní firmy tak mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun, tvrdila strana.

Policie ale loni v prosinci dospěla k závěru, že k zahájení trestního stíhání nejsou důvody. Vyšetřovatele podle serveru do značné míry ovlivnil fakt, že manažeři dotčených firem jakoukoli fiktivní spolupráci s Kleslovou odmítli a trvali na tom, že za jejich peníze odváděla kvalitní práci.

Kriminalisté mají nicméně podezření, že při uzavírání smluv s Radmilou Kleslovou mohl být porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle serveru jde patrně o to, že na jednotlivé poradenské smlouvy nebylo vypsané výběrové řízení. „Proto policejní orgán věc odevzdal k projednání jiného správního deliktu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť shledal možné spáchání správního deliktu,“ stojí v usnesení, které má server k dispozici.

Radmila Kleslová od počátku trvala na to, že odměna za její konzultace pro státní firmy byla adekvátní tomu, co odevzdávala. Někdejší vlivná osobnost hnutí ANO se po zveřejnění informací v médiích postupně vzdala všech veřejných postů. Kvůli smlouvě s ČEZ, kterou kritizoval i předseda ANO Andrej Babiš, odešla loni z nejvyššího vedení hnutí, později rezignovala i na post předsedkyně pražského ANO a vzdala se funkcí v orgánech pražských firem. Skončila i ve funkci starostky Prahy 10.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner