Policie neplánuje zvláštní bezpečnostní opatření v místě, kde bude ve druhém kole prezidentských voleb volit prezident Miloš Zeman. Nastavena budou standardní bezpečnostní opatření, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Před dvěma týdny Zemanovu volbu narušila ukrajinská aktivistka Anželina Diašová, která ve volební místnosti v pražských Lužinách polonahá vběhla před prezidenta. Podle Bocána prezidentova ochranka situaci zvládla a není důvod, aby se opatření měnila.

Bezpečnostní opatření podle Bocána budou odpovídat významu akce a aktuální bezpečnostní situaci. „Jelikož ochranka incident z minulého kola voleb zvládla, není důvod na stanovených pravidlech cokoliv z naší strany měnit,“ uvedl Bocán. Zdůraznil, že volební místnosti jsou veřejná místa a o případném vstupu novinářů rozhoduje předseda volební komise, nikoliv policie.

Dodal, že policisté neplánují plošné kontroly novinářů, kteří se přijdou podívat, jak bude Zeman volit. „V odůvodněných případech však nelze kontrolu jednotlivce v rámci bezpečnostního opatření předem vyloučit nikdy,“ upozornil Bocán.

Aktivistka se k Zemanovi vrhla ve volební místnosti v základní škole v pražských Lužinách. Před příchodem prezidenta stála v početné skupině novinářů. Ve chvíli, kdy Zeman předkládal volební komisi svůj občanský průkaz, ze sebe strhla košili a s výkřiky Zeman, Putin’s slut“ (Zeman, Putinova děvka), vběhla před prezidenta. Stejné heslo měla napsané na těle. Zastavila ji prezidentova ochranka. Soud Diašové následně uložil tříměsíční podmínku a vyhostil ji ze země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner