Australská policie obvinila dva muže zadržené o víkendu v Sydney z plánování teroristického útoku na letadlo a z přípravy chemického útoku. Informovala o dnes tom agentura AP. Podle australské policie muži plánovali útok na civilní letadlo společnosti Etihad Airways a měli napojení na důležitého člena teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.

„Šlo o jeden z nejsofistikovanějších plánovaných útoků v Austrálii,“ uvedl v pátek na tiskové konferenci Michael Phelan z vedení australské federální policie. Dodal, že bez úzké a rychlé spolupráce zpravodajské služby a policie mohlo dojít ke katastrofě.

Australská policie zatkla v sobotu v Sydney čtyři muže. Jednoho z nich propustila, dva ve čtvrtek obvinila a jeden je zatím ve vyšetřovací vazbě bez vzneseného obvinění.

Jeden z obviněných, devětačtyřicetiletý muž ze Sydney, podle Phelana přinesl 15. července na letiště v Sydney zavazadlo s podomácku vyrobeným výbušným zařízením. Požádal svého bratra, aby ho odnesl k odbavení. Ten to ale neudělal, ačkoliv údajně nevěděl, že v kufru je výbušnina. Policie uvedla, že zatím neví, proč nakonec jeden z mužů s kufrem z letiště odešel.

Komponenty k výbušnému zařízení se podle policie dostaly do Sydney nákladním letadlem z Turecka. Poslal je údajně člen IS, který poté dával obviněným instrukce, jak výbušné zařízení sestavit. Phelan přiznal, že tato skutečnost je znepokojující. „Všechny bezpečnostní složky kolem nákladní letecké dopravy už zavedly na základě tohoto odhalení další opatření,“ uvedl Phelan.

Poté, co pokus o útok z 15. července selhal, změnili obvinění taktiku a začali plánovat chemický útoku, uvedla policie. Tato akce ale byla ve velmi brzkém stádiu, nejsou zatím důkazy, že by tento útok měl být veden proti letadlu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner