Někdejší ropný magnát a nejbohatší Rus a poté nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij vyzval své přívržence z hnutí Otevřené Rusko, aby v březnových prezidentských volbách podpořili opozičního předáka Alexeje Navalného a televizní moderátorku Xeniji Sobčakovou. O její kandidatuře si mnozí myslí, že má jen odlákat pozornost od Navalného, kterého úřady nechtějí k volbám připustit. Podle Chodorkovského je to jedno, protože skutečné volby stejně nebudou.

Nadcházející hlasování bude podle Chodorkovského představovat jen „pseudovolby“, a to i v případě, že by Navalnyj a Sobčaková směli kandidovat, protože ani tak nelze počítat se změnou u kormidla moci. „Za správné pro hnutí považuji podpořit všechny, kdo prosazují naše hodnoty,“ řekl s tím, že to platí jak o Navalném, tak o Sobčakové. Podle Putinova kritika Chodorkovského hnutí nejde ani tak o změnu osoby prezidenta, ale hlavně o změnu systému, aby se Rusko stalo parlamentní republikou a právním státem.

Chodorkovskij se z exilu spojil za pomoci videa s delegáty moskevské konference hnutí, kterou přerušil zásah asi tří desítek policistů na základě anonymního udání o shromáždění „nežádoucí organizace“, zakázané úřady.

Navalnyj mezitím pokračuje v kampani, která má na úřady vyvinout takový tlak, aby mu nakonec dovolily kandidovat na prezidenta. V Novokuzněcku na Navalného mítink přišla skoro tisícovka lidí, což sibiřské město podle místních médií naposledy zažilo při mítinku za připojení Krymu k Rusku. Každopádně přišlo mnohem více lidí, než na soutěž v pojídání pelmeňů a další zábavné akce s pohoštěním zdarma, pořádané ve stejnou dobu místní radnicí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner