Berlín 29. července (zpravodaj ČTK) – Policie po pátečním útoku nožem v Hamburku prohledala v noci na dnešek ubytovnu pro běžence, kde 26letý útočník žil. Dále zjišťují motiv jeho činu, při němž zemřel jeden muž a dalších šest lidí utrpělo zranění. Spekuluje se, zda šlo o terorismus. Podrobnosti k vyšetřování sdělí policie na tiskové konferenci v poledne.

Útočník, kterým byl podle magazínu Spiegel ve Spojených arabských emirátech narozený Ahmad A., žil v poslední době na ubytovně v severohamburské čtvrti Langenhorn. K výsledkům její prohlídky zatím policie podle německých médií nechtěla sdělit podrobnosti.

Motiv útoku v jednom z hamburských supermarketů se dosud nepodařilo jasně určit. Spiegel ale s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedl, že mladík měl kontakty na islámské fundamentalisty, trpěl psychickými problémy a pravidelně konzumoval drogy.

Odborník veřejnoprávní televize ARD na terorismus Michael Stempfle vidí indicie, že útok mohl být teroristickým činem. Odkazuje přitom na vyjádření hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), podle něhož takoví útočníci chtějí společnost otrávit strachem.

Scholz dále uvedl, že Ahmad A. měl povinnost Německo opustit. Deportovat ho ale zatím nebylo možné, protože neměl žádné dokumenty. Scholz také poznamenal, že ho štve, že jde o člověka, který v Německu požadoval ochranu, „a pak proti nám zaměřil svou nenávist“.

Útočníka po jeho činu pomohli zadržet kolemjdoucí, kteří na něj začali házet židle a další předměty. Poté ho převzali policisté.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner