Polička (Svitavsko) 27. února (ČTK) – Pyrotechnici dnes odvážejí munici z haly v areálu Poličských strojíren, v němž ve čtvrtek vybuchla trhavina a zranila 19 lidí. V neděli v 19:00 policie areál předala majiteli. Vyšetřovatel s pyrotechnikem místo ohledávají, perimetr nebezpečné zóny se zmenšil na zničenou halu a vedlejší objekt, řekla ČTK mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

„Firma dostala pokyn, kde se mohou její lidé pohybovat. Území jsme zapáskovali, ve dne v noci tam budou hlídkovat policisté,“ uvedla Kaizarová. Munici z vedlejší haly, která byla poškozena, v neděli pyrotechnici zničili čtyřmi výbuchy v trhací jámě v areálu strojíren. O další likvidaci poškozené munice se již postará vlastník areálu.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Série čtvrtečních explozí v hale na výrobu munice v areálu strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně. Podle posledních informací není nikdo v ohrožení života, většina zraněných již byla z nemocnice propuštěna.

Poličské strojírny přerušily výrobu, zaměstnanci jsou doma za plnou mzdu.

Prohledávání vybuchlé haly může trvat i několik dnů. Společnost však podle Kaizarové může v ostatních objektech obnovit výrobu.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner