Policie prověřuje okolnosti jmenování Svatavy Maradové do funkce ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Uvedl to server Dotyk. Podezřelým je podle trestního oznámení podaného na Městské státní zastupitelství v Praze státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík, který měl Maradovou vybrat, ačkoli nesplnila zákonem stanovenou délku praxe. Podle SPÚ i ministerstva ale Maradová všechny zákonné podmínky splnila.

Podle zákona o státní službě by měl uchazeč o místo v čele služebního úřadu mít aspoň čtyřletou praxi ve správním úřadu, instituci Evropské unie, mezinárodní organizaci, regionální radě nebo jako uvolněný člen zastupitelstva kraje či obce s rozšířenou působností. Maradová se stala ředitelkou SPÚ v červnu roku 2014 poté, co byla dva měsíce na úřadu náměstkyní. Předtím pracovala podle svého životopisu na webu SPÚ a mezi v letech 1999–2013 v soukromé firmě Geocart CZ.

„Ústřední ředitelka byla vybrána v řádném výběrovém řízení, kterým prošla zcela transparentně,“ řekl Dotyku mluvčí pozemkového úřadu Hynek Jordán. Také mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková říká, že vše bylo v pořádku. „Ředitelka Maradová splnila ve výběrovém řízení veškeré požadavky stanovené zákonem,“ uvedla.

„Podání jsme postoupili policii. V polovině září by mělo být jasněji o dalším postupu,“ řekl serveru Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

SPÚ spravuje a prodává státní zemědělský majetek a vykonává veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. Významnou část jeho agendy tvoří církevní restituce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner