Bagdád 11. února (ČTK) – Slzným plynem a gumovými projektily dnes zasáhla irácká policie proti demonstrantům, kteří se snažili proniknout do přísně střežené takzvané zelené zóny v Bagdádu, kde sídlí vládní úřady a zahraniční ambasády. Několik osob bylo zraněno, uvedly agentury s odvoláním na očité svědky a policii.

Tisíce demonstrantů, většinou stoupenců vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, se shromáždily v centru irácké metropole s požadavkem na volební reformy. Jejich přijetí chtějí prosadit ještě před provinčními volbami, které se mají konat v září. Žádali především důkladnou prověrku v řadách komise, která na volby dohlíží. Sadr členy komise podezřívá z toho, že jsou loajální jeho šíitskému rivalovi, expremiéru Núrímu Málikímu, který je jedním z nejbližších spojenců Íránu v Iráku.

Sadr a jeho stoupenci požadují, aby se provinční volby konaly podle plánu letos na podzim. Někteří iráčtí politici vyzývají k jejich odložení kvůli probíhajícímu boji proti radikální organizaci Islámský stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner