Barcelona 30. září (ČTK) – Španělská policie dnes provedla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Informoval o tom španělský deník La Vanguardia. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zásah nepotvrdily. Podle listu se překvapivá akce v telekomunikačním a technologickém středisku (CTTI) odehrála ráno a cílem bylo vynutit rozhodnutí katalánského nejvyššího soudu odstavit informační služby, které by mohly být použity při pořádání nedělního referenda o katalánské nezávislosti.

Španělské polovojenské policejní civilní stráži (Guardia Civil) se tak zjevně podařilo překazit „plán B“ katalánské vlády, totiž umožnit hlasování v nelegálním referendu elektronickou cestou, poznamenala agentura APA.

Policie údajně uzavřela 29 aplikací a systémů, které byly určeny pro digitální hlasování a sčítání hlasů.

Katalánský nejvyšší soud v pátek nařídil například společnosti Google, aby odstranila ze své nabídky aplikaci používanou katalánskou vládou pro šíření informací o referendu.

Španělská centrální vláda podezřívá katalánskou separatistickou vládu Carlese Puidgemonta, že se chystá v neděli uplatnit možnost elektronického hlasování, protože policie byla pověřena zabavením všech hlasovacích lístků a volebních uren a uzavřením volebních místností. V uplynulých týdnech už španělská vláda miliony volebních lístků a letáků zabavila. Desetitisíce lidí si ale hlasovací lístky stáhly a vytiskly z internetu, kam je katalánská vláda dala k dispozici.

V Barceloně a celém Katalánsku dnes panuje napjatý klid před plánovaným, ale španělským ústavním soudem zakázaným referendem o nezávislosti regionu na Španělsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner