Belgická policie dnes v Anderlechtu zadržela Najima Laachraouiho, který je považován za možného třetího útočníka z bruselského letiště. Informoval o tom bruselský deník La Dernière Heure. Dnes také belgická televize RTBF uvedla, že dva ze tří útočníků z letiště byli bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi. Později ale stanice oznámila, že na letišti se v úterý odpálil možná jen jeden z bratrů, druhý pak o hodinu později zaútočil v metru.

Na 24letého Laachraouiho se policie zaměřila poté, co byl podle všeho zachycen na letištních bezpečnostních kamerách. Laachraoui, který je údajně belgický občan narozený v Bruselu, se zřejmě na výbuších podílel, ačkoli se v odletové hale neodpálil. Policie již dříve oznámila, že jeho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí a ke kterým se stejně jako nyní přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Oba zmíněné bratry podle RTBF policie znala kvůli jejich kriminální minulosti, ale až dosud nebyli spojováni s terorismem. Naopak Laachraoui byl považován za islámského radikála, který v minulosti navštívil Sýrii.

Khalid pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže, kterého později úřady identifikovaly jako Alžířana Mohameda Ben Caïda.

Vyšetřovatelé nalezli na místě vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.

Belgická policie se podle listu The Telegraph domnívá, že trojice útočníků na letiště přijela ve třech vozech – v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu. Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincii Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.

Jedna z možných vyšetřovatelských teorií podle The Telegraph považuje skupinu z audi za takzvané druhé komando, která provedla ve stanici metra další teroristický útok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner