Bejrút/Praha 10. prosince (ČTK) – Libanonská policie rozehnala slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří se dnes shromáždili u amerického velvyslanectví v Bejrútu. Šlo o další demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Někteří z účastníků protestu nesli palestinské vlajky, rozdělávali ohně a házeli na policisty kamení. Policie zabarikádovala ulici vedoucí k velvyslanectví, jež je na severu Bejrútu.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele ve středu a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pátek se proti tomu konaly masové protesty v muslimském světě.

Libanonský Hizballáh na pondělí svolal další velkou demonstraci proti Trumpovi na jih Bejrútu.

České ministerstvo zahraničí dnes vydalo upozornění na možné demonstrace v Libanonu. Na té pondělní se očekává velká účast. Černínský palác doporučuje občanům omezit cesty na nutné případy a v případě pobytu se vyhýbat lokálním protestům a důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů.

Dnešní protest se uskutečnil několik set metrů od ambasády USA a pálily se při něm izraelské a americké vlajky i figurína Trumpa. Ze zapálených odpadků se do vzduchu zvedl hustý dým.

V Libanonu žije na 450.000 potomků Palestinců, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele. Tvoří téměř desetinu obyvatel Libanonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který odjel jednat do Evropy, řekl před odletem, že je připraven bránit Trumpovo rozhodnutí. „Předložím izraelskou pravdu beze strachu a s vysoko zdviženou hlavou,“ řekl Netanjahu, jehož dnes přijal francouzský prezident Emmanuel Macron a v pondělí ho čeká schůzka s ministry zahraničí Evropské unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner