Ankara 1. května (ČTK) – Turecká policie rozehnala slzným plynem asi 200 účastníků dnešní prvomájové demonstrace v Istanbulu. Informovala o tom agentura AFP s tím, že protest nebyl povolený.

Incident se odehrál na Taksimském náměstí, které je jedním z center města. Turecké ministerstvo vnitra zde ale veškeré akce související s 1. májem zakázalo.

Při prvomájové demonstraci v roce 1977 došlo na tomto náměstí ke střetům, které si vyžádaly životy 34 lidí a stovky zraněných. Do davu tehdy stříleli neznámí útočníci, které se nepodařilo vypátrat. Taksim pak byl až do roku 2009 pro prvomájové manifestace uzavřen.

Turecko letos slaví 1. máj za mimořádné bezpečnostní situace, která v zemi panuje od neúspěšného loňského červencového převratu proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. K uklidnění nepřispělo ani dubnové referendum, ve kterém turečtí voliči těsnou většinou výrazně posílili prezidentské pravomoci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner