Manchester (Británie) 26. května (ČTK) – Policie v Manchesteru oznámila, že v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku zadržela dalšího podezřelého. Počet zatčení tím stoupl na deset. Šéf britského protiteroristického policejního útvaru Mark Rowley dnes oznámil, že policie pozatýkala „velkou část sítě“, která stojí za atentátem, ale je pravděpodobné, že zatýkání bude ještě pokračovat.

Ve vyšetřování byl podle Rowleyho učiněn „obrovský“ pokrok. „Tato zatčení jsou velmi významná. Jsme rádi, že zadržujeme některé z klíčových hráčů, kteří nás znepokojují. Ale jak říkám, stále ještě zbývá trocha práce,“ řekl Rowley novinářům.

Šéf manchesterské policie Ian Hopkins už ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou „významná“. Předměty zabavené při raziích na několika místech jsou podle něj pro vyšetřování „velice důležité“.

Dnes ale Hopkins také upozornil, že po atentátu bylo v Manchesteru hlášeno více trestných čin z nesnášenlivosti. Hopkins zdůraznil, že v Manchesteru není místo pro diskriminaci a nevraživost a vyzval obyvatele, aby hlásili jakékoli incidenty. Požádal prý duchovní vůdce ve městě, aby se pokusili situaci uklidnit.

Také Hopkins dnes potvrdil, že vyšetřování značně pokročilo, ale zbývá prý spousta práce. Stále jsou podle něj prováděny policejní prohlídky na 12 místech.

K nejnovějšímu zadržení došlo dnes ráno ve čtvrti Moss Side v centru města. Ve vazbě podle agentury Reuters setrvává osm lidí poté, co jeden muž a žena byli propuštění bez vznesení obvinění.

Dnes nad ránem policie prohledala další dva domy. Jeden z nich stojí ve čtvrti Moss Side, kde už dnes v jiné budově došlo k zadržení jedné osoby, a druhý u města St. Helens západně od Manchesteru, oznámila policie na twitteru.

Policie dnes poprvé zveřejnila také bližší informace k zadrženým, konkrétně jejich věk. Ve vazbě jsou v současnosti muži ve věku 18 až 38 let. Osobami, které propustila bez obvinění, byly 34letá žena ze čtvrti Blackley a 16letý chlapec z manchesterského předměstí Withington.

Pondělní útok pravděpodobného sebevražedného atentátníka Salmana Abediho (v arabském přepisu Salmán Abádí) si vyžádal 22 obětí, včetně dětí. Motivem prý byla touha po pomstě za zabití přítele gangem výrostků, což Abedi považoval za čin motivovaný nenávistí vůči muslimům. Abediho rodina pochází z Libye, kde tamní protiteroristická jednotka zadržela mladšího bratra a otce předpokládaného atentátníka.

Dnes se znovu sešel vládní výbor pro mimořádné situace. Předsedala mu ministryně vnitra Amber Ruddová, neboť premiérka Theresa Mayová byla summitu zemí G7 na Sicílii. Stejně jako premiérka ve čtvrtek, potvrdila i Ruddová dnes, že v Británii zůstává v platnosti kritický, tedy nejvyšší stupeň ohrožení terorismem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner