Manila 15. září (ČTK) – Na 1200 policistů dnes opustilo své působiště ve čtvrti Caloocan na severu filipínského hlavního města, necelý měsíc poté, co se zde odehrálo kontroverzní usmrtcení 17letého mladíka. Policejní velitel Oscar Albayalde řekl, že muži projdou znovu výcvikem a budou přerozděleni na jiná místa, informovala britská zpravodajská stanice BBC. V Manile byli v rámci dlouhotrvajících protidrogových operací v srpnu za podezřelých okolností zabiti také další dva chlapci a stále více Filipínců vyjadřuje nesouhlas s tvrdými postupy zavedenými prezidentem Rodrigem Dutertem.

Nejvíce mediální pozornosti se dostalo případu Kiana Loyda Delos Santose zastřeleného policií ve čtvrti Caloocan 16. srpna. Policisté použití síly zdůvodňovali tím, že mladík před nimi utíkal a střílel po nich. Delos Santosovi rodiče však tvrdí, že jejich syn s obchodem s drogami neměl nic společného. Svědek události navíc uvedl, že policisté se snažili chlapci vecpat do ruky pistoli, záběry z bezpečnostních kamer později ukázaly, že strážci zákona osobu identifikovanou jako zabitého mladíka táhnou do postranní uličky.

Odcházející policisté ze čtvrti Caloocan se na své původní působiště nebudou moci vrátit. „Budou opětovně vycvičeni a přiděleni na jiné stanice v Manile,“ řekl Albayalde. Nahradit je mají posily z regionálního útvaru.

Hned dva dny po smrti Delos Santose rozdmýchalo vášně zastřelení 19letého Carla Arnaize označovaného za příkladného studenta, kterého policie vinila z pokusu okrást taxikáře. Policie opět uvedla, že pouze opětovala palbu, zmíněný taxikář ale prý mladíka viděl živého v rukou policistů. Později byla nalezena mrtvola 14letého chlapce, který byl naposledy viděn v Arnaizově doprovodu.

Prezident Filipín Rodrigo Duterte před týdnem uvedl, že okolnosti smrti mladíků budou „důkladně a nestranně“ vyšetřeny, proti několika policistům už je nyní vedeno vyšetřování a filipínský senát smrt mladíků rovněž prošetřuje. Stoupenci prezidenta Duterteho v parlamentu zároveň tento týden odhlasovali směšný rozpočet o výši v přepočtu 430 korun pro státní Komisi pro lidská práva, která se policejními zločiny zabývá.

Policie uvádí, že během protidrogového tažení od počátku Duterteho vlády loni v červnu zabila 3800 podezřelých osob. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) v tomto kontextu uvádí číslo 7000, přičemž podle ní umírají zejména chudí obyvatelé filipínských měst. HRW také viní policii z falšování důkazů. Několik tisíc zabití v rámci kruté války proti drogám zůstává podle BBC nevyřešených.

Mnoho Filipínců krvavé policejní taktiky podporuje, ale poslední události tuto podporu nahlodávají. Ve čtvrtek večer se na protest proti násilí na pět minut rozezněly zvony katolických kostelů. Církev chce takto připomínat oběti protidrogové války po následujících 40 dní.

„Nemůžeme dovolit, aby se ničení lidských životů stalo normální. Nemůžeme spravovat zemi zabíjením,“ uvedl minulý týden arcibiskup Manily Luis Antonio Tagle v prohlášení oznamujícím iniciativu katolické církve.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner