Pohled na neobvyklou honičku se naskytl v neděli Moskvanům, když dopravní policie v centru města pronásledovala ukradený vůz Gaz-1402 Čajka, jehož exempláře sloužily nejvyšším hodnostářům sovětské éry. Auto se podařilo zastavit až střelbou. Ještě větší šok nastal, když se ukázalo, že ukradený reprezentativní veterán patří ruské generální prokuratuře.

Dopravní policie původně vůz zastavila kvůli bočním sklům zatemněným v rozporu s předpisy. Žádost o předložení dokladů od vozidla zůstala bez reakce a řidič i spolujezdec prý navíc vykazovali značné známky opilosti. Při kontrole osobních dokladů spolujezdec v nestřežené chvíli nasedl do vozu a ujel, informuje agentura Interfax.

Přestože s ukradenou Čajkou cestou naboural dvě jiná auta, policisté museli k zastavení vozu použít zbraň a prostřelit mu pneumatiky. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Další vyšetřování ukázalo, že vůz patří ruské generální prokuratuře, která slavné auto užívala k reprezentačním účelům. Vůz byl převezen na technickou prohlídku a zaměstnanci servisu, posilnění alkoholem, se v něm prý chtěli projet.

Vozy Gaz-1402 se v SSSR vyráběly prakticky ručně od roku 1977 a byly pokračovatelem předchozího reprezentativního modelu Gaz-13, vyrobeného podle amerických vzorů té doby.

Výrobu Čajek zastavil v roce 1988 až sovětský vůdce Michail Gorbačov v rámci tažení proti výsadám komunistických funkcionářů. K nemalé lítosti dnešních movitých ruských sběratelů nechal údajně zničit i veškerou dokumentaci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner