Policie v sousední německé spolkové zemi Sasku zadržela loni 360 převáděčů, kteří se snažili nelegálně dopravit uprchlíky do Německa. Je to více než dvojnásobek proti roku 2014, uvedla rozhlasová stanice MDR. Převáděči překračovali hranice do Německa z Česka i z Polska.

Jen malá část převaděčů jsou lidé, kteří se snaží dopravit do Německa své příbuzné nebo známé. „V 90 procentech případů to jsou skupiny pachatelů, kteří se silně zaměřují na maximální zisk,“ uvedl mluvčí policie Markus Pfau. „Právě orientace na zisk s sebou nese to, že si ti lidé udělali obchod z utrpení a chudoby uprchlíků. A zcela jednoznačně počítají i s tím, že uprchlíci mohou být zraněni, a klidně riskují i jejich životy,“ dodal.

Podle policie nedokázaly obchod převáděčů účinně překazit ani dočasně obnovené hraniční kontroly, které potrvají ještě přinejmenším do poloviny února. „Převaděčům obchody jen kvetou. A nemálo zločinců říká, že se dnes dá převáděčstvím vydělat víc peněz než obchodem s drogami,“ řekl šéf policie v Pirně Jörg Baumbach. Pašování pervitinu z Česka do Německa přitom dosud saští policisté označovali za jeden z nejzávažnějších projevů přeshraniční kriminality.

[ctete-foto]41878[/ctete-foto]

Policie přiznává, že boj proti převáděčům je komplikovaný. Zatýkat se totiž daří jen lidi, kteří skutečně dopravují běžence přes hranice, šéfové organizovaných pašeráckých skupin často žijí v zahraničí a pracují pomocí prostředníků.

„Proto vedeme vyšetřování z větší části utajeně a snažíme se získat důkazy proti hlavám převáděčských band v Istanbulu,“ řekl Pfau. Pokud se podaří tyto důkazy získat, Německo je předá Turecku, aby mohlo stíhat převaděče na svém území, nebo vystaví mezinárodní zatykač a žádá po Turecku vydání podezřelých.

[ctete-foto]41891[/ctete-foto]

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner