Německá policie dnes zadržela pět lidí, které podezřívá z útoku na uprchlické ubytovny a z vytvoření krajně pravicového teroristického hnutí. S odvoláním na policii o tom informoval na svém webu magazín Der Spiegel. Spolková prokuratura následně v tiskovém prohlášení informace časopisu potvrdila a uvedla, že skupina si pro útoky zakoupila v Česku dělobuchy.

Rozsáhlá razie se uskutečnila v saském Freitalu nedaleko Drážďan. Zvláštní policejní jednotky prohledaly ve městě i na dalších místech v Sasku několik domů a bytů. Celkem se akce zúčastnilo přes 200 policistů.

Věk zadržených, kteří jsou podezřelí mimo jiné z těžkého ublížení na zdraví a z pokusu o vraždu, se pohybuje v rozmezí 18 až 39 let. Jde o čtyři muže a jednu ženu. Vůdci skupiny, kterou prokuratura označuje jako Gruppe Freital (Skupina Freital), jsou již déle ve vyšetřovací vazbě.

Terčem útoků byly azylové ubytovny ve Freitalu a v Drážďanech, při jednom z nich na přelomu října a listopadu několik lidí podle prokuratury utrpělo řezná zranění od střepů. Der Spiegel uvedl, že skupina měla na svědomí i útok na drážďanskou kancelář strany Levice a také na auto freitalského radního. Při svých akcích používala mimo jiné i dělobuchy.

Podle prohlášení prokuratury si skupina v Česku pořídila více než sto kusů zábavní pyrotechniky různých typů. Na českých tržištích je možné zakoupit i dělobuchy, které jsou v Německu nelegální. Německé úřady takovou pyrotechniku považují za vysoce nebezpečnou, neboť podle nich může i při správném zacházení způsobit ta nejvážnější zranění.

Podobné dělobuchy, jak připomněl Der Spiegel, si pořídilo i jiné krajně pravicové německé hnutí Oldschool Society (OSS). To podle kriminalistů útoky na ubytovny teprve plánovalo; policie jeho členy loni pozatýkala.

Do Německa loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů a letos jich zatím dorazilo kolem 174.000. Řada Němců se vstřícnou uprchlickou politikou své vlády nesouhlasí a žádá uzavření hranic. Ubytovny pro žadatele o azyl se navíc často stávají cílem žhářských útoků. Za loňský rok jich kriminalisté zaznamenali více než 800, což je čtyřikrát více než předloni. Za drtivou většinou z nich údajně stojí přívrženci krajní pravice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner