Rijád 17. ledna (ČTK) – Bezpečnostní složky na východě Saúdské Arábie zastřelily muže, který byl podezřelý z teroristické činnosti. S odkazem na saúdskoarabský tisk o tom dnes informovala agentura Reuters.

Mírzá Alí Kalláf byl zabit při razii na farmě v regionu, kde žijí vyznavači šíitského islámu. Bezpečnostním složkám se pokusil ujet v autě s falešnou poznávací značkou a na strážníky také vystřelil. Policie na něj následně vypálila několik ran, přičemž ho zabila. V jeho autě poté objevila útočnou pušku, pistole, náboje a vojenskou uniformu.

List Mirát al-Džazíra, který často publikuje šíitské názory na dění v království, napsal, že Kalláf se neobjevil na saúdskoarabském seznamu teroristů, který vznikl poté, co na východě země propukly nepokoje. Příslušníci šíitské menšiny v oblasti viní sunnitskou vládu z diskriminace, ta však obvinění odmítá.

Napětí mezi šíitskou menšinou a většinovými sunnitskými muslimy se v Saúdské Arábii vystupňovalo v roce 2016 poté, co byl za propagování násilných protestů popraven šíitský duchovní Nimr Nimr. Loni saúdskoarabské úřady nechaly zdemolovat starou část města Avámíja, kde žije početná šíitská komunita, což zdůvodnily tím, že se v oblasti schovávají nebezpeční povstalci. Na místě mají být vybudovány nové kanceláře a obchody.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner