Ahmada Khana Rahamiho podezřelého z podílu na víkendových bombových útocích v New Yorku a v New Jersey obvinila americká policie z pětinásobného pokusu o vraždu policistů. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením muže ve městě Linden. S odvoláním na prokuraturu o tom informovala agentura AP. Policie podle ní případ vyšetřuje jako terorismus.

Osmadvacetiletého naturalizovaného Afghánce Rahamiho policisté při pondělním zatýkání zranili a muž se nyní nachází v nemocnici. Výši kauce soud stanovil na 5,2 milionu dolarů (125,7 milionu Kč). Zranění při zatýkací akci utrpěli také dva policisté. Oba jsou ale mimo ohrožení života.

Obvinění v souvislosti se samotnými víkendovými útoky policie podle AP zatím nevznesla.

Vyšetřovatelé nevědí, jaký motiv mohl mít Rahami ke spáchání útoků. Muž nebyl na žádném seznamu lidí, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko. Podle výpovědi jeho přátel se u něj sice po výletu do Afghánistánu před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení, přesto však mnohem častěji mluvil o svých zálibách, jako byla auta, než o víře.

List The New York Times ovšem napsal, že otec Rahamiho před dvěma lety na policii vypověděl, že jeho syn je terorista. Policisté tehdy sdělení prověřovali na celostátní úrovni. V roce 2014 byl Rahami zadržen po domácí hádce, při níž údajně bodl svého bratra nožem. Při vyšetřování Rahamiho otec prohlásil, že jeho zadržený syn je terorista, uvedl newyorský list s odvoláním na vysoce postavené policisty.

Deník také napsal, že při dramatickém pondělním dopadení Rahamiho v Lindenu měl muž u sebe notebook s texty, které oslavují džihád.

Americké úřady se nicméně nedomnívají, že Afghánec je součástí širšího teroristického spiknutí. Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma nebyl Rahami nejspíš součástí nějaké teroristické buňky. „Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka,“ řekl Cuomo. Ještě v pondělí přitom policie tvrdila, že se domnívá, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

Také Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že nepovažuje útoky za dílo větší teroristické skupiny. Nepátrá také po žádném dalším podezřelém v souvislosti s explozemi, přestože vyšetřování ještě není uzavřeno.

Rahamiho policie zadržela v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí. Ve městě Elizabeth v New Jersey se v pondělí nalezlo pět nástražných výbušných zařízení.

FBI naopak nevidí žádnou souvislost mezi explozemi na východním pobřeží USA a sobotním útokem v Minnesotě, kde muž pobodal osm lidí, než ho policie zastřelila. Útočník v Minnesotě podle svědků při činu vzýval Alláha a k jeho činu se později přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Vyšetřovatelé ale zatím nepotvrdili, že by měl pachatel s IS nějaký kontakt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner