Celou noc na pátek zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu na hejtmanství v Hradci Králové. V úřadu zajišťovali dokumenty, počítače a další věci od čtvrtečního rána do dnešních 4:30, tedy zhruba 20 hodin. Policie nikoho z vedení kraje a ze zaměstnanců úřadu neobvinila ani nezadržela, uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Zásah policie na krajském úřadě souvisel s miliardovou zakázkou na přestavbu nemocnice Náchod.

Předsednictvo krajské ČSSD označilo zásah policie krátce před krajskými volbami za podivný. „Prohlídku Policie ČR na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje na základně podnětu z dubna 2015, tedy téměř rok a půl poté, považujeme 14 dnů před volbami přinejmenším za podivnou,“ uvedlo vedení ČSSD v kraji. Z dokumentů předložených policií podle ČSSD ani nevyplývá, že je kdokoli podezřelý z trestné činnosti.

Detektivové ve čtvrtek zasahovali kromě krajského úřadu i na dalších místech, například v sídle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje či v pražském sídle stavební společnosti Metrostav. Prohledali i rodinný dům hejtmana Lubomíra France (ČSSD) v Hradci Králové.

Na hejtmanství policie během prohlídky kanceláří zajistila zhruba 15 počítačů, asi desítku flash disků, mobilní telefony, CD a DVD disky a různé písemné dokumenty. Podle mluvčí šlo o nosiče a dokumenty týkající se modernizace náchodské nemocnice.

Běžný chod úřadu policejní zásah nijak neomezil. „Všechny kanceláře jsou nyní přístupné, žádná není zapečetěná. Chod úřadu tak není nijak pozastaven,“ uvedla mluvčí. Dodala, že zaměstnanci a vedení kraje poskytli policii veškerou součinnost a policii byly poskytnuty všechny požadované dokumenty, předměty i data.

Přestavba nemocnice Náchod je investiční prioritou kraje. Nynější veřejná soutěž je třetí v pořadí, předchozí dvě kraj z různých důvodů zrušil. Dnes se měly otevírat obálky s nabídkami, kraj ale otevírání kvůli policejnímu zásahu odsunul na 14. října.

Podle státního zastupitelství jsou nynější úkony trestního řízení dokumentačního charakteru. „Teď si zajišťujeme podklady pro to, abychom si mohli vyhodnotit to, zda se tam jedná o podezření z trestného činu, popřípadě jakého, jestli je tam trestní odpovědnost konkrétních osob,“ řekl ve čtvrtek krajský státní zástupce Pavel Hochmann. Zajištěné materiály budou podle jeho odhadu vyhodnocovány několik měsíců. Policie zásah nekomentovala.

Podle hejtmana policie případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner