Policie v několika ruských městech zatýkala stoupence opozičního předáka Alexeje Navalného, oznámila dnes agentura Interfax. Zatýkání předchází sobotním demonstracím, které podle Navalného mají dát prezidentu Vladimiru Putinovi najevo, že nemůže Rusku vládnout jako car a že občané budou hájit svá práva. Putin v březnu počtvrté vyhrál prezidentské volby. Úřadu se oficiálně ujme v pondělí.

Podle Navalného spolupracovníků byl například v Petrohradu zatčen Ilja Gantvarg, v Krasnodaru Viktor Čirikov, v Krasnojarsku aktivistka Marija Makovozovová, v Tambovu Igor Slivin, v Čeboksarech policisté sepsali protokol s koordinátorem Semjonem Kočkinem. Podobně, po sepsání protokolu, policisté propustili na svobodu dříve zadržené aktivisty v Rjazani a Kemerovu. Další aktivisté byli varováni před nepovolenými akcemi.

Protesty proti Putinovi se mají odehrát v 90 ruských městech. V Moskvě, Petrohradu a řadě dalších měst bez povolení úřadů. Demonstrace mají podle Navalného také vyjádřit odmítání korupce, chudoby a nerovnosti i snahy úřadů zakázat šifrovanou komunikační službu Telegram.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner