Brno 28. června (ČTK) – Policie ČR získala nový hybridní vůz BMW i8 místo toho, který na konci května boural. Vůz, který si dnes v Praze od společnosti BMW Group ČR policisté převzali, bude opět sloužit na jižní Moravě, řekl ČTK policejní mluvčí Bohumil Malášek. Mluvčí BMW Group ČR David Haidinger řekl, že podmínky zapůjčení zůstaly stejné.

Hybridní vůz za čtyři miliony korun, který policie převzala k testování v první polovině května, měl sloužit především na dálnicích proti silničním pirátům. Koncem května sjel vůz do potoka v brněnských Chrlicích. Řidič podle policie kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení. Ve voze s ním jel zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Oba se vážně zranili, zatímco policista zůstává v nemocnici, Kruliš už ji opustil. Podle závěrů policejního prezidia přítomností civilní osoby v policejním BMW nebyly porušeny právní předpisy. Kruliš před nehodou s policií zajišťoval bezpečnost návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji a při prezentaci policejní techniky podle prezidia projevil zájem o praktickou ukázku vozu.

„Auto přebíráme. Ještě dnes by mělo dorazit do Brna,“ uvedl Malášek. Podle České televize se odjezd vozu do Brna zdržel kvůli svítící chybové kontrolce.

Podmínky zápůjčky zůstávají stejné. „To znamená na šest měsíců nebo na 20.000 kilometrů, podle toho, co nastane dříve,“ řekl ČTK Haidinger. Doplnil, že tři týdny, po které měla policie zapůjčený havarovaný vůz, se anulovaly a smlouva platí počínaje dneškem.

Nový vůz, který policie dostane, je ten samý typ. „Jsou v něm jen trošku jiné prvky výbavy v interiéru, ale nic zásadního,“ uvedl Haidinger. Havarované BMW je po zkoumání Generální inspekce bezpečnostních sborů podle mluvčího u dealera firmy, kde se už podrobilo kontrole pojišťovacího experta. Výši škody firma ještě nezná, podle Haidingera ji ale ani zveřejňovat nebude.

BMW i8 je sportovním vozem, který kombinuje přeplňovaný zážehový tříválec 1,5 litru pohánějící kola zadní nápravy a elektromotor vpředu. Pohotovostní hmotnost je 1485 kilogramů. Z klidu na 100 km/h umí vůz zrychlit během 4,4 sekundy. V kombinovaném evropském cyklu měření spotřeby vykazuje 2,1 l/100 km, což odpovídá produkci 49 gramů CO2 na ujetý kilometr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner