Osm příslušníkům speciální policejní jednotky, kteří před třemi lety při ostraze pochodu homosexuálů v Bělehradě fyzicky napadli bratra nynějšího srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, do vězení nemusí. Rozhodl o tom dnes vrchní soud v Bělehradu, který obžalovaným uložil jen podmíněné tresty a jednoho viny zprostil.

Více než desítka policistů v neděli 28. září 2014 při střežení pochodu homosexuálů tvrdě zasáhla proti čtyřčlenné skupině, která za ně chtěla projít. Jak později vyšlo najevo, tvořili ji Vučičův bratr Andrej, starosta Bělehradu Predrag Mali a dva doprovázející příslušníci vojenské policie. Záběry z incidentu, které pořídila televizní stanice N1 a které se objevily na webu, ukázaly, že zákrok byl očividně nepřiměřený a zbytečně brutální.

Prokuratura navrhla pro sedm obžalovaných dva roky odnětí svobody a pro jednoho rok. Předsedkyně soudního senátu dnes ale oznámila, že šesti souzeným se ukládá podmíněný trest šesti měsíců vězení s dvouletým odkladem a jednomu osmiměsíční trest s tříletým odkladem. Jeden policista byl viny zproštěn.

Soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že soud na základě svědeckých výpovědí a videozáznamu odmítl tvrzení obžalovaných, že byli napadeni a že se jen bránili. Nicméně při stanovení trestu přihlédl k dosavadní bezúhonnosti souzených i k předchozím oceněním některých z nich při výkonu služby.

Sedm provinilých příslušníků speciální policie bylo obžalováno z útoku na dva členy vojenské policie, kteří byli ve výkonu služby, a zároveň z trestných činů týrání a mučení. Osmého obžalovaného, velitele zasahujícího oddílu, prokuratura vinila ze zneužití pravomocí úřední osoby.

Akce homosexuálů Gay Pride se v minulosti staly v Srbsku terčem vášnivých protestů četných homofobních odpůrců a v roce 2010 takzvaný „duhový průvod“ v Bělehradě skončil násilnými střety a zraněními. Proto vláda před třemi lety, kdy byl jejím předsedou nynější prezident, přijala přísná bezpečnostní opatření a policejní zásahové oddíly byly připraveny tvrdě zakročit proti případným útočníkům na pochod.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner