Zákrok policie vůči muži, který během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou pouštěl na protest hudbu, považují někteří politici za návrat před rok 1989. V reakcích na Twitteru se tak vyjádřili předseda ODS Petr Fiala a bývalý ministr spravedlnosti a nyní člen TOP 09 Jiří Pospíšil. Zvukaře, který hudbu ve středu pouštěl, zadrželo několik policistů v civilu. Nyní mu hrozí pokuta až 15.000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu.

„Republiku si rozvracet nedáme, že ano… Hlasitá hudba, zajištění narušitelů – není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977?“ ptá se Fiala na Twitteru. Použil při tom heslo, kterým komunističtí funkcionáři v lednu 1977 reagovali na vydání Charty 77.

Také Pospíšil zákrok považuje za návrat před rok 1989. „Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?“ napsal na Twitteru. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl přistoupit ke „komparativnímu pokusu“. „Navrhuji příště pustit nahlas ruskou a čínskou hymnu. Uvidíme, co na to policie,“ uvedl.

Pokuta až 15.000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi. Ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl při protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmánka Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou.

Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Hensl odmítl tvrzení, že narušovali setkání prezidenta s veřejností. „Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně,“ řekl ČTK.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner