Souboj prezidenta Miloše Zemana a jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše o Pražský hrad dnes vlivný bruselský server Politico.eu přirovnal k boji Hillary Clintonové a Donalda Trumpa o Bílý dům či Emmanuela Macrona a Marine Le Penové o Elysejský palác. České prezidentské volby jsou podle serveru další bitvou v klání, které západní politice v posledních letech dominuje, tedy soupeření protiimigračního populisty s liberálním internacionalistou, kdy vzduchem létají obviňování ohledně role Ruska.

V české úpravě je ale zápletka navíc v tom, že onen populista už je u moci, napsal server. Druhé kolo voleb je tak podle Politica široce chápané jako referendum o stávající hlavě státu. Server uvádí, že Zeman, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, čelí ze strany politického nováčka Drahoše silné výzvě.

Boj o prezidentské křeslo byl podle Politica poznamenán „extravagantním házením bahna“, které mířilo především na Drahoše. Připomenuty jsou jak dezinformace a obvinění z prozemanovských stránek o jeho údajné pedofilii, členství v iluminátských spolcích a kradení patentů, tak tvrzení Hradu, že je Drahoš „vítač“ migrantů a podporuje německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Podle Politica se dezinformace mířící na Zemana soustředily hlavně na otázku jeho zdraví, server připomíná fámy o amputované noze či rakovině.

Politico ve svém textu dává prezidentskou volbu do širšího českého kontextu, především v souvislosti s Andrejem Babišem a jeho pokusy o sestavení vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner