Politika polské vlády řízené stranou Právo a spravedlnost (PiS) se nijak nezmění a nadále se soustředí na podporu rodin. Na společném zasedání obou komor polského parlamentu to dnes zdůraznil nový premiér Mateusz Morawiecki, který ve funkci vystřídal Beatu Szydlovou.

Prezident Andrzej Duda jmenoval Morawieckého a jeho kabinet v pondělí. Na svých místech přitom, alespoň prozatím, zůstali všichni dosavadní ministři. Jedinou změnou je, že si Szydlová a Morawiecki vyměnili křesla premiéra a vicepremiéra; nový šéf kabinetu si přitom ponechal řízení svých dosavadních ministerstev financí a rozvoje.

Podle polské tiskové agentury PAP budou Senát a Sejm hlasovat o vyslovení důvěry nové vládě ještě dnes v noci. Vzhledem k tomu, že PiS má v obou parlamentních komorách většinu, je zřejmé, že kabinet důvěru dostane.

Vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński, považovaný za osobu, která ve skutečnosti vládu zpovzdálí řídí, prosadil změnu na premiérském postu, přestože kabinet pod vedením Szydlové si mezi Poláky získal značnou popularitu, a to zejména sociální politikou.

Podle pozorovatelů bývalý bankéř Morawiecki, znalý cizích jazyků, má přinést lepší komunikaci se zahraničím, především s Evropskou komisí. S ní má Varšava řadu neshod, jež se týkají zejména respektování zásad právního státu. Obavy v poslední době vyvolává polská reforma justice, jež by mohla ohrozit nezávislost soudů.

Morawiecki dnes v programovém prohlášení v očividné snaze uklidnit polskou veřejnost především slíbil, že vláda bude dál pokračovat ve svých sociálních programech a v politice soustředěné na podporu rodin.

Podle premiéra jsou Poláci „jedním z nejtvrději pracujících národů“. „My ale nechceme, aby Poláci pracovali nejdéle, my chceme, aby pracovali efektivněji a za slušnou mzdu,“ prohlásil Morawiecki.

Pozitivně se mimo jiné vyslovil k jaderné energetice a k podpoře plánu na výstavbu první polské jaderné elektrárny. Nicméně zdůraznil, že vláda nadále bude spoléhat na uhlí. „Dnes je uhlí základem naší energetiky a nemůžeme a nechceme od něj odstoupit,“ řekl.

Pokud jde o evropské záležitosti, Morawiecki se kromě jiného vyslovil proti budování takzvané vícerychlostní Evropy. Agentura DPA poznamenala, že příliš mírný tón k tématu Evropské unie nevolil, když prohlásil: „Milá Evropo, polský díl velmi dobře zapadá do evropské skládanky, ale nesmí se do ní dávat špatnou stranou nebo tlačit silou.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner